نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

سایت رسمی N A M I R

صفحه نخست

 

01.12.2023

اعدام یک زندانی سیاسی دهه شصت؛

شمار اعدام‌های امسال از مرز ۷۰۰ نفر گذشت

«جامعه جهانی و به‌خصوص کشورهای اروپایی باید سکوت خود را در قبال اعدام بی‌رویه‌‌ی بیش از سه نفر در روز توسط جمهوری‌اسلامی بشکنند»

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ آذر ۱۴۰۲: حکم اعدام یک زندانی سیاسی ۶۲ ساله به‌نام گداعلی صابر مطلق به همراه یک زن و یک مرد که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند، در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد. شمار اعدام‌ها از ابتدای سال میلادی جاری به ۷۰۷ تن رسیده است. این آمار در هشت سال اخیر بی‌سابقه بوده است. اجرای احکام اعدام از آغاز جنگ غزه شتاب بیشتری گرفته ودر ۵۴ روز جنگ غزه دستکم ۱۷۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توجه جدی جهانی به موج اعدام‌های اخیر، از جمله اعدام زندانیان سیاسی، در ایران شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «جامعه جهانی و به‌خصوص کشورهای اروپایی باید سکوت خود را در قبال اعدام بی‌رویه‌‌ی بیش از سه نفر در روز توسط جمهوری‌اسلامی بشکنند. وضعیت بحرانی حقوق‌بشر و به‌ویژه اعدام در ایران نباید قربانی ملاحظات سیاسی و منطقه‌ای شود. جمهوری اسلامی عدم واکنش جامعه‌جهانی به اعدام‌ها را چراغ سبزی برای اعدام‌های بیشتر تلقی می‌کند».

صبح روز شنبه ۴ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی سیاسی به‌نام گداعلی (هرمز) صابرمطلق در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد. این زندانی که از زندانیان دهه ۶۰ خورشیدی بود، به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران و قتل یکی از مسئولان جمهوری اسلامی در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۶۰ بازداشت و پس از مدتی به‌دلیل فقدان مدارک آزاد شده بود. صابرمطلق که سال‌ها در خارج  زندگی می‌کرد پس از بازگشت به ایران در  سال ۱۳۹۹ مجددا به اتهام ارتکاب همین قتل بازداشت و به رغم فقدان مدارک این بار حکم اعدام برای او صادر شد.

مشخص نیست اتهامی که این زندانی بخاطر آن اعدام شد، قصاص نفس بوده و یا اعدام برای اتهام‌های دیگری مانند محاربه صادر شده بود. اعدام این زندانی سیاسی درحالی صورت گرفت که او همیشه هرگونه مشارکت و یا اطلاع از این قتل را انکار کرده بود.

به همراه این زندانی سیاسی، حکم یک زن و یک مرد که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند نیز به اجرا درآمد. هویت مرد اعدام شده محسن صداقت، ۴۵ ساله احراز شده است. هویت زنی که روز شنبه در زندان مرکزی رشت اعدام شد، تا کنون احراز نشده است.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام محسن صداقت به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محسن صداقت چهار سال پیش به اتهام قتل یکی از بستگانش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود».

طی ماه‌های اخیر اعدام زندانیان در ایران شدت گرفته و از ابتدای شروع جنگ در غزه در تاریخ ۷ اکتبر، ۱۷۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند. همچنین شمار اعدام‌ها از ابتدای سال جاری میلادی به ۷۰۷ تن رسیده است.

از این میان ۳۹۰ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و ۲۳۸ نفر با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند. دست‌کم یک کودک-مجرم و ۱۷ زن نیز در بین اعدام شدگان وجود دارد.

 

منبع: سازمان حقوق بشر ایران

 

اعدام ایوب کریمی پس از ۱۴ سال در زندان قزل‌حصار کرج

ایوب کریمی، زندانی اهل‌سنت کُرد به همراه شش زندانی دیگر در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی می‌خواهد که تمام توان خود را برای توقف ماشین اعدام در ایران به کار بندد.

محمود امیری‌مقدم، سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «اعدام ایوب کریمی بر اساس اعترافات زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه، همچون اعدام سایر زندانیان سیاسی، یک جنایت است.  مسئولان جمهوری‌اسلامی باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند. مقامات جمهوری اسلامی در خلاء توجه جامعه بین‌المللی، روی به اعدام زندانیان سیاسی آورده‌اند. جامعه جهانی و بخصوص دولت‌های پایبند به اصول حقوق‌بشر که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، باید سکوت خود را در قبال موج اعدام‌ها بشکنند و واکنش درخور نشان دهند».

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح امروز چهارشنبه ۸ آذر ماه، حکم اعدام ایوب کریمی، زندانی اهل‌سنت کرد، به همراه شش زندانی دیگر به اجرا درآمد.

اطلاعات بیشتر درخصوص اعدام این شش زندانی در خبری جداگانه منتشر خواهد شد.

ایوب کریمی در یک پرونده مشترک به همراه انور خضری، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، کامران شیخه و قاسم آبسته در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و برای طی مراحل بازجویی به ارومیه و سپس زندان اوین تهران منتقل شدند. پس از مدتی در سال ۱۳۹۱ این زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج اعزام شده و سپس با تعطیلی زندان رجایی‌شهر در سال جاری، به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شدند.

یکی از هم‌پرونده‌های ایوب کریمی که قاسم آبسته نام داشت، در تاریخ ۱۴ آبان ماه سال جاری در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

ایوب کریمی به اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق «اقدام مسلحانه و عضویت در یک گروه سلفی جهادی» به اعدام محکوم شده بود. یکی از اتهامات این هفت نفر قتل یک روحانی اهل‌سنت به نام ماموستا عبدالرحیم تینا بود.

حکم اعدام این هفت زندانی، اسفند ماه سال ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شد. این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد و مجددا در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مورد رسیدگی قرار گرفت. خرداد ماه ۱۳۹۸ مجددا حکم اعدام برای این افراد صادر شد و بهمن ماه ۱۳۹۸، این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسید.

 

منبع: سازمان حقوق بشر ایران

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. 

حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.

 

سایت رسمی نهصت مقاومت ملی ایران

https://www.namironline.info